آمبولانس ( ویژگی ها ، تعاریف ، تجهیزات )

آمبولانس چیست؟

آمبولانس مجموعه‌ای متشکل از خودروهای آمبولانس و نیروهای درمانی می باشد. که وظیفه جابجایی بیماران بوسیله آمبولانس را بعهده می گیرد. در کشورهای پیشرقته مثل آمریکا و انگلستان آمبولانس ها وظایف پیچیده تری به عهده دارند. که شامل حتی امدادهای هوایی با هلیکوپتر نیز می شود. در ایران آمبولانس به بیمارانی که در خواست های درمانی دارند ارائه سرویس می دهد. دراین فصل به مجموعه ای از خدمات این شرکت می پردازیم. و توضیحات کاملی برای تفاوتهای آمبولانس دولتی و خصوصی ارائه می دهیم . که خوانندگان عزیز بتواند در مواقع ضروری تصمیم گیری صحیح جهت درخواست خدمات آمبولانس داشته باشند.

مرکز پارس امداد

فرق آمبولانس دولتی و خصوصی در چیست؟

آمبولانسهای پیش‌ بیمارستانی یا همان مجموعه ی 115 در سطح کشور خدمت رسانی می کنند. که طبق دستورالعمل های سازمان اورژانس کشور بیماران را جابجا می کنند که بنا به شرایط و تعداد ماموریتها امکان ارائه همه خدمات را به بیماران ندارند. بطور مثال بیماری در شرق تهران درخواست جابجایی به بیمارستانهای مورد نظر خود را در غرب تهران دارد. و در این شرایط اورژانس کشور امکان در اختیار گذاشتن این چنین خدمات را ندارد. و ازسویی هم بیمار قصد انتقال به بیمارستان مورد نظر خود را داشته که آمبولانس خصوصی در این مواقع گره گشا بیماران است .

بطور کلی فرق اورژانس پیش بیمارستانی و خصوصی در در خواست بیمار از نوع سرویس می باشد. در بخش دولتی اکثرا به بیماران با وخامت حال خدمات ارائه داده می شود. و یا بیمارانی که اعزام آنها به هر مرکز درمانی که اورژانس 115 درنظر گرفته باشد اهمیت چندانی برای بیمار نداشته . هنگامی که بیماری بیمارستان خاصی را بنا به شرایطی در نظر دارد. که برای مثال پوشش بیمه های تکمیلی خاصی در نظر باشد در این موارد آمبولانس خصوصی میتواند بهترین سرویس وخدمات را به بیماران عزیز ارائیه نماید.

آیا آمبولانس دولتی میتواند بیماران را به مطب پزشک و یا امور درمانی پاراکلینکی ترانسفر نمایند؟

مراکز آمبولانس کلیه کارها مربوط به بیمار را در سطح کشور میتواند به همراه بیمار انجام دهد که به شرح ذیل به این امور اشاره می کنیم .

این شرکتها میتوانند بیمار را به هر مرکز درمانی که مدنظر همراهان بیمار می باشد با هماهنگی قبلی و داشتن پذیرش منتقل نمایند . این مجموعه ها میتواند بیماران را جهت مراجعه به پزشک و ویزیتهای بعد از عمل جراحی نیز جابجا نمایند.

بیماران در خیلی مواقع نیاز به در خواستهای پاراکینکی دارند از جمله آزمایشات و انجام سی تی اسکن ریه و یا حتی تزریق واکسن کرونا و … که این خدمات و درخواست ها همه توسط آمبولانس انجام میشود. شرکت پارس امداد کیان کلیه خدمات درمانی مورد نیاز بیماران را پوشش می دهد، فقط کافی ست با شماره تلفن آمبولانس خصوصی تهران تماس بگیرید.

حال با توجه به اهمیت موضوع به تیپ آمبولانسها و کاربرد آنها و تجهیزات داخل آمبولانس می پردازیم .

آمبولانسها به تیپ A-B-C   تقسیم  میشوند . اما عملا استاندارد در ایران فقط تیپ  A-B   را شامل میشوند . تیپ  A نوعی از آمبولانس میباشد که فاقد دستگاههای مثل ونتیلاتور بوده وپرسنل آن شامل یک تکنسین فوریتها و یک راننده می باشد. این آمبولانسها، اکسیژن، کیف کمک های اولیه و وسایل ثابت سازی را دارا می باشند و بیشتر برای جابجایی بیمارانی استفاده می شوند که شرایط حاد نداشته مانند : بیماران ترخیص از بیمارستان و یا بیماران دچار شکستگی اندام و….

نوع دیگر آمبولانسها در ایران تیپ B یا اصطلاحا آمبولانس کد دار یا آمبولانس  ICU  نامیده میشود. این آمبولانسها بروزترین آمبولانسهای فعال در داخل کشور هستند که با استفاده از تجهیزات درمانی خاص و نیروهای آموزش دیده توانایی جابجایی بیماران با وخامت حال را دارند. تجهیزات آمبولانس های تیپ  B شامل اکسیژن سانترال به مقدار 40 لیتر دستگاه ونتیلاتور ( تنفس مصنوعی )،دستگاه شوک بایوفیزیک که قابل مانتیورینگ نیز باشد. و کلیه تجهیزات آمبولانس تیپ A نیز اضافه می شود، در ضمن نیروهای اعزامی این نوع آمبولانسها باید دارای مدرک ICU ، CCU باشند که در سخت ترین شرایط بهترین عملکرد را از خود نشان داده و در جهت نجات جان بیماران همیشه کوشا و از نظر علمی در بالاترین رتبه قرار داشته باشند.

نوعی دیگری از آمبولانس تیپ B آمبولانس NICU ( نوزادان ) است که در این آمبولانس تجهیزات جابجایی نوزادان فراهم می باشد. از آنجایی که در اکثرا بیمارستانهای کشور تخصص و فوق تخصص های بیماران نوزدان وجود ندارد در صورت نیاز باید توسط آمبولانس NICU  در سطح شهر بیمار را جابجا و به یک مرکز درمانی مجهز نوزاد را منتقل نمایند.

تجهیزات داخل آمبولانس :

1-کیف احیا :

که شامل کلیه وسایل رگ گیری ، تزریق دارو ، سرم ، انواع داروهای قلبی و ریوی می باشد. که در صورت لزوم و قرار گرفتن بر بالین بیمار ها  قابل استفاده قرار گیرد. در بیمارانی که دچار ایست قلبی و تنفسی شده باشند داخل این کیف لارنگسکوپ نیز وجود دارد که از طریق آن میشود لوله گذاری مستقیم داخل راه هوایی و نای انجام داد. و انجام تنفسی مصنوعی و CPR  را شروع کرد. ملزومات این کیف جزو وسایل ضروری داخل آمبولانس بوده و گاها کوچکترین وسایل ها نجات دهنده بیماران می باشد.

2-دستگاه ساکشن :

دستگاهی که با مکش معکوس هوا باعث کشیدن ترشحات به داخل خود میشود. این دستگاه همیشه باید با لوله و سوند نلاترن آماده به کار باشد. که در مواقع خاص خیلی سریع باعث تخلیه ترشحات و باز کردن راه هوایی حلق و دهان شود .

3- دستگاه شوک:

این دستگاه شامل دوقسمت اصلی بوده؛ صفحه مانیتورینگ که ریتم ضربان بیمار را نشان می دهد. از نظر (سینوسی وغیر سینوسی بودن) ، ضربان بیمار ، اکسیژن خون داخل بدن را نشان می دهد که داده های بسیار حیاتی می باشند . وقسمت دوم دستگاه مربوط به شوک می باشد. که این قسمت نیز در هنگام ایست کامل قلبی و تنفسی مورد استفاده برای نجات جان بیماران می باشد .

4- دستگاه ونتیلاتور (تنفس مصنوعی ):

داخل تقریبا همه آمبولانسهای تیپ B این دستگاه وجود دارد. تا بتوان بیماران وابسته به تهویه مصنوعی راجابجا نمود. بیماران در اثر موارد مختلف به این دستگها وابسته میشوند، از جمله بیماران دچار کاهش هوشیاری ،بیماران قلبی و ریوی و در زمان حال بیمارانی که درگیری ریوی بالایی در اثر کرونا پیدا می کنند. این دستگاه باعث میشود فشار هوایی مثبت بصورت میکانیکی وارد ریه شود و اکسیژن کافی به بیمار برسد. استفاده از این دستگاهها کاملا تخصصی بوده و باید زیر نظر متخصص بیهوشی برای بیمار تنظیم گردد و هر چند ماه باید کالیبره شوند زیرا کوچکترین نقصی فنی این دستگاهها منجر به فوت بیمار می شوند. آمبولانس خصوصی پارس امداد با قرار داد با معتبرترین شرکتهای تجهیزات پزشکی کالیبره دستگاه های داخل مجموعه خود را بطور منظم به انجام می رساند.

مزیت و کاربرد مرکز خدمات آمبولانس پارس امداد برای جابجایی بیماران در سطح شهر:

امبولانس بنابر اهداف اصلی خود که رسیدن بر بالین بیمار در کمترین زمان ممکن می باشد، پایگاه های مختلفی در سطح شهر تهران دارد. پایگاه های چهارگانه امبولانس خصوصی شمال تهران در منطقه نیاوران،آمبولانس های خصوصی شرق تهران در منطقه تهرانپارس، آمبولانس خصوصی تهران غرب در منطقه صادقیه و آمبولانس خصوصی جنوب در منطقه نواب می باشد. این گستردگی و پخش بودن پایگاه های اورژانس خصوصی کمک به بهبود رسیدن زودتر آمبولانس ها ، هنگام ماموریت می نماید.

آمبولانس در تهران امکان استفاده از خطوط ویژه و BRT را دارا می باشد. که این امر خود کمک بسیار بزرگی به بیماران است. تا کمتر در ترافیک تهران زمان را از دست بدهد. اورژانس های خصوصی با استفاده از جدیدترین سیستم های GPS و دیس پیج بروز دنیا میتوانند. در هر لحظه بهترین مسیرهای اورژانسی را برای بیماران خود انتخاب نماید. و هماهنگی با بیمارستانهای مقصد به انجام رساند. که در هنگام رسیدن بیمار به اورژانس بیمارستان مقصد در کمترین زمان ممکن سرویس بستری بیمار و هماهنگی لازم به انجام رسد.

کد اختصاصی GPS:

یکی دیگر از مزیت های بهره مندی از این سرویس اعزام سریع بعد از اولین تماس با بهترین آمبولانس می باشد. و در حین اعزام میتوان موقعیت  GPS  آمبولانس را با یک کد اختصاصی در اختیار همراهان بیماران قرارداد. که موقعیت آمبولانس برای خانواده های پر استرس در هر لحظه قابل رویت باشد و امکان مشاوره تا رسیدن اورژانس خصوصی تهران بر بالین بیمار و فراهم کردن وضعیت بهتر برای بیماران با مشاوره کارشناسان و پزشکان فراهم آورد.

نحوه پذیرش گرفتن و هماهنگی با بیمارستانهای خصوصی یکی دیگر از وظایف آمبولانس ها میباشد. که این شرکتها میتوانند بهترین بیمارستانها را با توجه به پوشش بیمه های تکمیلی بیماران معرفی نمایند. و با اطلاع از تخت ها و بخش های بیمارستانی میتوانند بهترین و سریعترین راه برای پذیرش بیماران را فراهم نمایند. انتقال و هم زمانی پذیرش بیماران یکی از مزیت های استفاده از خدمات مرکز آمبولانس می باشد.

البته یکی دیگر از خدماتی که مجموعه پارس امداد ارائه می‌دهد. حمل و نقل هوایی بوسیله هواپیما و هلیکوپتر بوده که به صورت بین شهری انجام می شود. در مطلب جداگانه‌ای به تفصیل این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است، برای مطالعه مقاله مربوط به آمبولانس هوایی کلیک کنید.

قراردادها و نحوه همکاری با بیمارستانهای خصوصی توسط مرکز آمبولانس پارس امداد به چه صورت است؟

مرکز خدمات آمبولانس پارس امداد با تعداد زیادی از نهادها و ارگانها و بیمارستانهای سطح شهر تهران قرارداد همکاری دارد. که تمدید مکرر این قراردادها نشان دهنده عملکرد متناسب و صحیح اورژانس خصوصی پارس امداد کیان میباشد. این شرکت گام را فراتر از جابه جایی بیماران گذاشته است. و با شرکت سیناژن تفاهم همکاری به امضا رسانده. در جهت استقرار آمبولانس های تیپ B جهت اعزام و کمک به مراجعین که در بررسی مرحله فاز سوم واکسن اسپایکوژن می باشند.

شرکت پارس امداد کیان در راستای اهداف انسان دوستانه خود و کمک به هم وطنان عزیزمان گام های بزرگی برداشته است. این شرکت با اکثر بیمه های البرز، دانا،رازی طرف قرارداد میباشد با بیمه های تکمیلی مثل نیروهای مسلح و SOS   و … بصورت فاکتوری و ارائه فاکتور مشغول به همکاری میباشد. و بیمارستانهای طرف قرارداد این شرکت شامل عرفان، پارسیان، مهر، آبان ،محب یاس، محب کوثر، دی ،کسری و … می باشند.

نوع آمبولانسهای مورد استفاده در این قراردادها:

همه آمبولانس تویوتا هایس تیپ B میباشند. که یکی از بروزترین آمبولانسهای حال حاضر دنیاست. هم خوانی این آمبولانسها با شرایط جغرافیایی و جاده ای کشور کمک به بهبود عملکرد مناسب جهت رفاه حال بیماران را فراهم می آورد. شاید به جرعت میتوان گفت بهترین آمبولانس خصوصی، شرکت پارس امداد کیان می باشد. زیرا حتی جزئیات یک انتقال (ماموریت کوتاه) در سطح شهر نیز برای این مرکز مهم بوده و بهترین وسایل ایمنی و رفاهی را برای بیماران فراهم می کند.

یکی از مهم ترین کارهای پارس امداد با توجه به شرایط کرونا استفاده از وسایل یکبار مصرف از جمله پتو یکبار مصرف،ملافه و روبالشی یکبار مصرف میباشد. که باتوجه به شرایط کرونا و امکان انتقال در مراکز درمانی و آمبولانسهای خصوصی تهران غرب با این اقدام کمک کنیم. به بیماران که از خطر جدی سرایت ویروس در امان باشند. حفظ شان و جان بیماران برای این مجموعه یکی از مهم ترین اهداف است.

قیمت آمبولانس غیر دولتی در ایران و کشورهای دیگر چقدر است؟

هزینه آمبولانس خصوصی در همه کشورهای جهان بالاست به خاطر اینکه عرضه این خدمات هزینه بالایی دارد. بعنوان مثال در آمریکا این هزینه کمتر از 400$ دلار نیست. اما در ایران این قیمت آمبولانس خصوصی قیمت ثابت و مشخصی دارد. که توسط دولت تعیین می گردد و بابت هرماموریت عدد 650 هزارتومان را در نظر گرفته است. که وسایل مصرفی و کلیه لوازم دارویی و تجهیزات به این عدد اضافه می گردد. در شرایط خاص کرونا در جامعه هزینه استریل آمبولانس نیز اضافه میشود. این مبلغ بابت یک مسیر یک طرفه بوده و برای هر مسیر درکلانشهر ها باید این عدد پرداخت شود. توقف آمبولانس باتوجه به اینکه هزینه پرستار و راننده خودرو باید که محاسبه شود حدود 150هزارتومان می باشد. که این عدد از لحظه توقف آمبولانس محاسبه میگردد،

هزینه انتقال بیمار با بهترین آمبولانس خصوصی تهران به شهرستان بنابر شرایط بیمار و مسافت محاسبه میگردد. که این هزینه ها متفاوت است. بعنوان مثال بیماری وصل به دستگاه ونتیلاتور از قزوین به تهران میخواهد. انتقال پیداکند هزینه این بیمار چقدر است؟ برای محاسبه هزینه پرداختی این بیمار باید ست لوله ونتیلاتور رامحاسبه کرد که حدود 2 میلیون تومان میباشد. و عدد خود ماموریت حدود 2.5 میلیون تومان می باشد. برای انتقال بیماران از شهرستان به تهران باید اول حفظ جان بیمار مورد تاکید باشد. و نهایت آمبولانس وتجهیزاتی در نظر گرفته شود که بتوان بهترین خدمات را به بیماران جهت اعزام فوری قرار داد.

آمبولانس خصوصی تهران

1.آیا آمبولانس خصوصی میتواند بیمار را به بیمارستان دولتی انتقال دهد؟

امبولانس خصوصی در صورتی که بیمار از بیمارستان مقصد پذیرش داشته باشد. با هماهنگی سوپروایزر میتواند بیمار را به بیمارستان دولتی انتقال دهد. و در صورتی که بیمار پذیرش نداشته باشد. امکان انتقال با آمبولانس خصوصی تهران فراهم نیست.

2.آمبولانس NICU یا نوزادان در سیستم آمبولانس خصوصی وجود دارد؟

آمبولانس انتقال نوزادان باتوجه به شرایط خاص و تجهیزات ویژه برای همه آمبولانسهای خصوصی میسر نمی باشد. و بعضی از مراکز امبولانس خصوصی این امکانات را برای نوزادان فراهم آورده. که از طریق آمبولانس بتوان بیماران نوزاد را به هرنقطه از کشور جابجا نمود.

3.در صورت تماس بیمار آیا آمبولانس بلافاصله اعزام میشود و به هر مکان که مورد درخواست باشد؟

همراهان بیمار و خود بیمار پس از اولین تماس توضیحات لازم را میدهند. که اگر جان بیمار درخطر باشد نزدیکترین شرایط لازم را فراهم می آورند و گاها بیمار وضعیت خوبی ندارد توصیه انتقال با امبولانس 115 داده میشود که جان بیمار بر هر چیزی اهمیت دارد.

4.آیا در همه مناطق تهران آمبولانس خصوصی وجود دارد؟

آمبولانس خصوصی در همه مناطق تهران سرویس میدهد و خدمت رسانی می کند. در مناطق چهارگانه تهران مثل آمبولانس خصوصی در شرق تهران و غرب تهران و شمال و جنوب تهران آمبولانسهای ویژه تیپB  وجود دارند.

5.قیمت آمبولانس خصوصی تهران برای بیماران کرونا چقدر است؟

انتقال بیماران کرونایی بنابر شرایط خاصی که وجود دارد. مثل ضدعفونی شدن آمبولانس بعد از هر ماموریت و دستمزد بیشتر پرسنل برای این نوع عملیات ها(به دلیل سختی کار و ریسک بالاتر، هزینه و قیمت آمبولانس نسبت به حالت عادی کمی بیشتر محاسبه می گردد.

6.آیا با آمبولانس خصوصی میتوان بیماران بدحال را جابجا کرد؟

جواب این سوال از نظر قانونی خیر است ولی گاهاً مواردی وجود دارد. که بیمار نیاز به انتقال به مراکز درمانی مجهز دارد. که این امر توسط آمبولانس خصوصی با تیپ B  (کد دار) و با تماس با شماره تلفن آمبولانس خصوصی تهران قابل انجام می باشد.

7. شماره تلفن آمبولانس خصوصی تهران :

شما می‌توانید از طریق شماره چهار رقمی (1694) تماس فوری با امبولانس خصوصی تهران داشته باشید. مسئولین عملیات مرکز اورژانس خصوصی به صورت شبانه‌روزی در حال پاسخگویی به درخواست‌های شما شهروندان عزیز می‌باشند. یک تلفن ارتباطی مستقیم با پزشک اورژانس نیز به صورت شبانه‌روزی (88203132) فعال می‌باشد که پزشکان مشاور و مسئول فنی به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی بیماران و همراهان بیمار جهت اعزام با اورژانس خصوصی تهران می‌باشند.

نوشته‌های پیشین
انتقال بیماران کرونایی به بیمارستان با آمبولانس خصوصی
نوشته‌ی بعدی
دارو های احیا در آمبولانس خصوصی ( انواع + توضیح )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست