آندوسکوپی و کولونوسکوپی
آندوسكوپي
آندوسکوپی و کولونوسکوپی

برای درک تفاوت این دو باید دانست کارکرد هردوی اینها چیست؟دو روشی برای تشخیص و شناسایی ، برطرف کردن، یا نمونه گیری از بیماری هایی مثل پولیپ های سرطانی یا پیش سرطانی است، وسیله ای با لوله ای باریک همراه با یک دوربین و چراغ که از داخل دستگاه گوارش تصویری را برای دکتر از طریق مانیتور متصل شده ،منعکس می کند.
درست است که هردو کارد مشابهی دارند اما هرکدام برای دسترسی راحت تر به قسمت های مختلفی از دستگاه گوارش بکار می رود و در کل برای معاینه و تشخیص مشکلات موجود در روده بزرگ ، روده کوچک و معده استفاده می شوند.
کولونوسکوپی برای دسترسی به داخل روده بزرگ (از طریق مقعد)استفاده می شود در حالیکه آندوسکوپی به معاینه مری، معده،روده کوچک (از طریق دهان ) پرداخته می شود ،دهان اولین بخش از گوارش و روده کوچک و مری است.

موارد استفاده:
  • بررسی علامت های گوارشی
  • تشخیص سرطان
  • خارج کردن پولیپ،اجسام خارجی
  • نمونه برداری
  • کنترل خونریزی

اگر علائم زیر را در خود دیدید باید به پزشک مرتبط با گوارش مشورت کنید:

  • مدفوع خونی
  • دل درد های شدید
  • کاهش وزن بدون دلیلی

قبل از انجام کولونوسکوپی هم یک روان کننده قوی برای پاک سازی روده از مدفوع و باقی مانده های غذایی برای بیمار تجویز می شود که تا چند ساعت الی یک روز قبل از انجام معاینه مصرف می شود و همراه آن نباید هیچ گونه غذا یا نوشیدنی غیرشفاف مصرف شود.
دوره مصرف نکردن مواد خوراکی در آزمایش آندوسکوپی کوتاه تر است (حدود 4 الی 8 ساعت)می باشد.
این آزمایشات ممکن است در شرایطی که تحمل آن برای بیمار دشوار باشد همراه با بی حسی یا حتی بی هوشی انجام شود اما لزوما اینگونه نیست که حتما نیازمند این فرآیند باشد.

پولیپ چیست و چرا برداشته میشود؟

پولیپ‌ها ضایعاتی غیر طبیعی در دیواره روده بزرگ هستند (یا هر قسمت دیگر بدن ممکن است ضایعاتی ایجاد شود اما اینجا منظور دستگاه گوارش بوده است) که اندازه آن‌ها از یک نقطه کوچک تا چندین اینچ متغیر است. اکثر آن‌ها خوش‌خیم هستند اما پزشک همیشه نمی‌تواند از روی ظاهر، خوش‌خیم بودن آن‌ها را معین کند. به همین دلیل، پولیپ‌های در آورده شده به منظور بررسی دقیق‌تر به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شوند. برداشتن پولیپ روده از جهت پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ بسیار مهم است.
پولیپ‌های ریز ممکن است توسط سوزاندن از بین بروند اما پولیپ‌های بزرگتر با تکنیکی به نام پولیپکتومی برداشته خواهند شد. پزشک سیم حلقه مانندی را از طریق کولونوسکوپ وارد می‌کند و به کمک جریان الکتریکی پولیپ را از دیواره روده جدا می‌نماید. شما در هنگام پولیپکتومی هیچ نوع دردی احساس نمی‌کنید. در یک درصد موارد هنگام برداشتن پولیپ‌ها، خونریزی و یا سوختگی دیواره روده بزرگ اتفاق می‌افتد که در این صورت، انجام عمل جراحی ضرورت می‌یابد.

آندوسکوپی با کپسول

آندوسکوپی با کپسول، روشی برای بررسی روده باریک است. دستگاه مخصوصی در داخل کپسول کوچکی تعبیه شده و به وسیله بیمار خورده می‌شود. این دستگاه در حین عبور از لوله گوارشی، تصاویر ویدیویی را ارسال می‌کند که از سوی دستگاه گیرنده در خارج شکم قابل دریافت و بررسی است. این روش روزمره نیست و تنها در برخی موارد خاص انجام می‌شود.
کپسول آندوسکوپی به عنوان یک روش بسیار امن برای تعیین علت نامعلوم خونریزی دستگاه گوارش در نظر گرفته می‌شود کپسول معمولاً در طی ۲۴–۴۸ ساعت با مدفوع دفع می‌شود. گزارش شده‌است که باقی ماندن کپسول در بدن تقریباً چهار و نیم سال با وجود هیچ گونه علامتی در بدن بیمار می‌تواند ادامه داشته باشد با این وجود، خطر انسداد روده را می‌توان با اشعه ایکس بر روی نواحی شکم تشخیص داد و کپسول باقی مانده را به کمک جراحی یا آندوسکوپی (به کمک گیره‌ها و بازوهای تعبیه شده) از بدن شخص خارج سازند.

منبع :
نوشته‌های پیشین
خونریزی بینی
نوشته‌ی بعدی
قند خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست