فلوشیپ چیست؟ تفاوت فلوشیپ با فوق تخصص

تفاوت فلوشیپ و فوق تخصص

بسیاری از مردم روی تابلوی مطب پزشکان مختلف کلمه فلوشیپ را مشاهده کرده اند. اما سوالات زیادی در این زمینه به ذهنشان خطور کرده. از جمله: فلوشیپ پزشکی چیست؟ تفاوت بین فلوشیپ پزشکی و فوق تخصص پزشکی کدام است؟

فلوشیپ

پزشکان پس از تکمیل و به پایان رساندن دوره پایه 7 ساله خود،مجاز به گذراندن دوره های تکمیلی در یکی از موضوعات رشته خود می شوند. این دوره ها را فلوشیپ می نامند. مثلا بعضی از دکترهای زنان و زایمان با شرکت در دوره های فلوشیپ ناباوری دوره های تخصصی تری میگذرانند. یا یک پزشک متخصص چشم می تواند دوره ای مخصوص به قرنیه چشم را سپری نماید. این کار هم مهارت عملی و تجربی هم رزومه پزشک را قوی تر می کند.

این دوره ها از چند ماه تا دو سال بسته به نظر استاد گذرانده می شود. لازمه این کار پر کردن فرم های مربوطه به صورت بسیار ویژه و خاص می باشد. چون موسسات و سازمان به دنبال اشخاصی هستند. که دارای دست آوردهای دانشگاهی و آکادمیک خیلی خوبی باشند.

آنها دنبال دانشجوهای پرتلاش، ممتاز و محققان بسیار با تجربه می گردند. در این دوره ها پزشکان با شیوه های جدید درمان و نیز دستگاه های جدیدتر و مدرن پزشکی در حوزه تخصص خود بیشتر خواهند شد.

هررشته پزشکی و دندانپزشکی و روانپزشکی…در کشورهای مختلف این دوره ها را برگزار می کنند. و دوتا از بهترین کشورها آلمان واتریش برای این دوره هاهستند.
موسساتی در داخل کشور هستند. که دانشجویان را با مجوز رسمی از وزارت علوم و تحقیقات فناوری به کشور های دیگر برای گذراندن این دوره ها اعزام میکنند.

برای مقایسه برتری مدرک فلو شیپ با فوق تخصص بهتر است ابتدا مقاطع تحصیلی پزشکان را بدانیم:

دانشجو در طی 7 سال سه دوره علوم پایه ،کارآموزی،کارورزی را طی می کند و مدرک پزشکی عمومی را دریافت می کند.

با شرکت در آزمون ها در صورت پذیرفته شدن در یکی از رشته های تخصصی به تحصیل ادامه می دهد 2 تا 3 سال زمان میبرد تا مدرک فوق تخصصی را اخذ کند.

اگر پزشک متخصص دوره های 3 ماه تا 2 ساله فلوشیپ را بگذراند، حائز مدرک فوق تخصص نشده و فقط در صورتی که وی در یکی از رشته های زیرگروه تخصص خود پذیرفته شده  و مدرک پزشکی عمومی خود را معادل سازی نماید و 2 تا 3 سال تحصیل ادامه دهد به مدرک فوق تخصص خواهد رسید.

مرکز آمبولانس خصوصی پارس امداد

نوشته‌های پیشین
زونا
نوشته‌ی بعدی
پیر چشمی چیست؟ + نشانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست