کایروپراکتیک(Chiropractic‎)
کايروپراکتيک
کایروپراکتیک

در طب مکمل ،علم شناخت مفاصل بخصوص ستون فقرات و تنظیم و تطبیق آنها در محل مناسب خود، درمان اختلالات حرکتی که منشا آن در ستون مهره هاست کایروپراکتیک گفته می شود.
این علم یک روش کاملا فیزیکی برای درمان است و در آن از هیچ ابزار تهاجمی و دارویی استفاده نمی شود.
طب مکمل یا پزشکی جایگرین(درمان جایگزین) شاخه ای از علوم پزشکی رسمی نیست بنابراین افرادی که از این علم برای درمان استفاده می کنند لزوما تحصیلات پزشکی ندارند و اصلا این علم در دانشگاه ها آموزش داده نمی شود بلکه در مراکز آموزشی خاصی دوره هایی را گذرانده ومدرک میگیرند.

روش های درمان این علم برای ستون فقرات از شانه به بالا عوارض آن اثبات شده است چون این روش برای گردن و رباط های گردن می تواند خطرآفرین باشد اما برای کمر و مهره های دیگر ستون فقرات تاثیرات یا عوارض آن هنوز نه رد و نه تایید نشده است.

این رشته در دنیا بیش از 100 سال قدمت دارد امادر کشور ما کمتر از 20سال مطرح و شناخته شده است.
برخی درمانگران در این رشته ادعاهای زیادی مبنی بر درمان و تاثیرگذاری آن دارند، اما برخی دیگر اعلام میکنند که فقط میتوانند تا حد زیادی از دردهای ناشی از مشکلات جدی ستون فقرات بکاهند.

در این علم پزشک کایروپراکتیک با کمک حکات محاسبه شده ای بوسیله دستانش رومهره ها ،ستون فقرات بطور کلی بدن انسان به بررسی و معالینه می پردازد و همچنین نوار عصب وعضله(MRI)،تاریخچه بیماری،رادیوگرافی،آزمایش های پاراکلینیکی برای روند درمان استفاده می کند.
علاوه بر حرکات روی مهره ها
نرمش هایی به بیمار یاد می دهد و همچنین اینکه چطور در کارهای روزمره از اندام های خود درست استفاده کند تا از مشکلات اسکلتی پیشگیری کند.
ممکن است مشاوره تغذیه ای هم بدهد اما دارو نمی تواند تجویز کند.

سرما درمانی، گرما درمانی، ماساژ درمانی ، تحریک الکتریکی ، دیاترمی ، اولتراسوند و تمرین درمانی از متدهای فیزیوتراپی هستند که ممکن است توسط متخصص کایروپراکتیک نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع :
نوشته‌های پیشین
نوروز 1400 مبارک
نوشته‌ی بعدی
فلوشیپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست